Djabe - életrajzok

Barabás Tamás
basszusgitár

1972-ben született Győrben. 13 évesen kezdte meg bőgő tanulmányait. 18 éves korában Mark King (Level 42) hatására elhatározta, hogy basszusgitáros lesz. 18 évesen bekerült az ismert magyar jazz zenekarba, a Tea együttesbe, mellyel 2 CD-t adtak ki és rendszeres szereplői a legrangosabb hazai televíziós show műsoroknak. A Tea színeiben számos ismert hazai előadóművész kíséretében szerepelt. Az egyik legfoglalkoztatottabb hazai stúdió zenész. Otthonosan mozog a Hard Rocktól a Jazz-ig szinte minden műfajban. A Djabe zenekarral is session zenészként került kapcsolatba, melynek 1997-óta állandó tagja. Basszusgitár játéka, kompozíciói és hangszerelési munkája meghatározó a Djabe zenei arculatában. A zenekar saját hangstúdiójának, a Gramy Recording Stúdiónak 1997 szeptembere óta hangmérnöke.

Az ő szaktudását és kreatívitását dícséri a Djabe lemezek világszínvonalú hangzásvilága. Nem csak a stúdiófelvételek, hanem a koncertek zenei rendezője és hangszerelője is.

A Djabe mellett a Fusio zenekarban is hallhatjuk.

Világszínvonalú egyedi basszusgitár játékára az egész világon felfigyeltek, és ennek köszönhetően számos gitár (Esh, Sadowsky, Fodera, MLP) és erősítő márka (EBS) endosere volt az elmúlt években. Nemzetközi zenei vásárok és mesterkurzusok rendszeres résztvevője.

. . .


Égerházi Attila
gitár

1966. április 11-én született, debreceni művészcsaládban. Édesapja festőművész, anyai nagyapja karmester volt. 13 éves korában bátyja hatására kezdett el gitározni, majd gimnáziumi évei alatt klasszikus gitár órákat vett, magántanártól. Az 1982-es Debreceni Jazz Napokon fellépő művészek hatására figyelme az etno és folklór elemeket tartalmazó jazz felé fordult. Különösen nagy hatást tett rá az Oregon együttes, elsősorban Collin Walcott ütőhangszeres és Ralph Towner gitárjátéka, a CoDoNa trio, valamint az Egberto Gismonti és Nana Vasconcelos duó.
1983-ban alapította Gesztelyi Nagy Judit fuvolással a Novus Jam együttest, melyben osztálytársai vettek részt: Karvaly Tibor hegedűn és Rácz Tamás gitáron játszott. Ez a formáció a '80-as évek közepén nagy sikerrel szerepelt Debrecenben és több díjat is nyert. A klasszikus, etno és jazz keveréket játszó zenekar 1994 és 1995-ben két CD-t is megjelentetett, Profilok és Debrecen Élő címmel. Az utóbbit a zenekar a 25. Debreceni Jazz Napokon rögzítette. A zenekar ekkorra az alábbi összeállításban lépett fel: Gesztelyi Nagy Judit - fuvola, Sipos András - ének, ütőhangszerek, Égerházi Attila - gitár.

Egy évvel később Sipos András és Égerházi Attila új zenekar alapítását határozta el, egy közérthetőbb és színvonalasabb zenei produkció létrehozása érdekében. 1996-ban megjelent a Djabe - Djabe című bemutatkozó albuma, melyen szerepeltek a korábbi Novus Jam muzsikusai és a későbbi Djabe zenekart alkotó jazz zenészek is: Barabás Tamás - basszusgitár, Muck Ferenc - szaxofon, Kovács Ferenc - trombita. A Djabe formáció második lemeze, melyet elsősorban Égerházi Attila komponált és hangszerelt, Arany Zsiráf díjat kapott jazz/world music kategóriában, mint „Az év hazai világzenei albuma”. A Djabe zenekar későbbi produkciói is rangos elismerésben részesültek, hiszen az Update című album eMeRTon díjat kapott, a Táncolnak a kazlak pedig nemzetközi Prince Award elismerésben részesült, és Los Angelesben Surround Music Awardra jelölték a legjobb extra tartalom kategóriában.

A Djabe a hazai zenei élet jelentős szereplőjévé nőtte ki magát, egyedi jazz és world music elemeket keverő különleges muzsikájával. Napjainkban az együttes kiemelkedő külföldi jazz fesztiválok meghívottja.

Égerházi Attila a Djabe zenekar mellett szerzőként és előadóként is szerepelt Muck Ferenc, Gesztelyi Nagy Judit és Kovács Ferenc CD-in. 2009-ben Kovács Ferenccel közösen készítették a magyar borvidékeket külföldön népszerűsítő Wines of Hungary című film zenéjét.

A Djabe formációval fellépett számos rangos nemzetközi jazz fesztiválon, összesen 37 országban.

Zenészi munkája mellett sikeresen ellátja saját lemezkiadójának igazgatói feladatait, mellyel más, élvonalbeli jazz és klasszikus művészek lemezeinek kiadását és menedzselését is felvállalta.

. . .


Kovács Ferenc
hegedű, trombita, ének

1957-ben született Budapesten. Édesapja Munkácsy díjas szobrászművész volt, édesanyja festőművész. A Liszt Ferenc Ének-zene Tanárképző Főiskolán végzett. Ének, szolfézs és trombita tanári diplomát szerzett.

Először a Postás Szimfonikus Zenekar első trombitásaként dolgozott, majd a Népszínház táncegyüttesében. Pályája során számos kortárs alkotóműhely munkájában vett részt. Dolgozott a 180-as Csoporttal és Szabados György - MAKUZ együttesében. Alapító tagja volt a Budapest Ragtime Bandnek, mellyel 15 évig dolgozott. Dresh Mihály kvartettjének hosszú ideig volt oszlopos tagja, de napjainkban is aktív az együttműködése a népi gyökerekből táplálkozó szaxofon művészünkkel.

1994 óta dolgozik a Balogh Kálmán Gipsy Cymbalom Banddel, melynek egyre inkább meghatározó tagja.. Szóló hegedűsként játszott Kovács Gerzson Péter TRANZ DANZ együttesének több darabjában is. A nemzetközi sztárok küzül dolgozott többek között Balanescuval, Steve Hackettel, David Murreyel, Hamid Drakekel és Archie Sheppel is, aki azt nyilatkozta róla, hogy „ A világ egyik legjobb hegedűse, aki emellett úgy trombitál, mint Miles Davis.” 2009-ben megbízást kapott Mészáros Márta, „Utolsó jelentés Annáról” című filmjének zenei anyagának elkészítésére.

2001-ben jelent meg a hazai zenei életben legjelentősebb önálló produkciója, a Magony CD és ennek előadására felállított zenekara. A kortárs parasztbarokk zenét játszó Magony zenekar az egyik legegyedibb magyar zenei formáció. Kompozíciói a magyar népzenéből, a jazzből és a kortárs zenéből egyaránt merítkeznek. Az elmúlt tíz évben Kovács Ferenc a Gramy Recordsnál több jelentős, a kritika és a közönség által is jól fogadott, albumot is kiadott olyan előadók közreműködésével, mint Dresch Mihály, Balogh Kálmán, Szandai Mátyás, Banai Szilárd, Kovács Zoltán és Bede Pérter.

Már a Djabe zenekar első, 1996-os lemezének aktív közreműködője volt, majd 2001-től a zenekar állandó tagja, meghatározó szólistája. Nemcsak autentikus, népi gyökerekre visszavezethető hegedűjátéka, hanem karakteres énekhangja is fontos hordozója a Djabe magyaros zenei világának.

Kovács Európa-Bajnok kendóban, jelenleg is aktív edző. Saját maga termelte bora és főztje messze földön híres, faragott rusztikus bútoraival sok csodálót szerzett magának. Kovács Ferenc, azaz Kovács Öcsi Hungaricum.

. . .


Banai Szilárd
dobok


1978-ban született Cegléden.
Zenei pályáját szülővárosában kezdte csellistaként. Több év csellótanulás után fordult a dobolás felé, amihez erős ösztönzést adott édesanyja ütőtanári hivatása.

Budapesten, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában érettségizett, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem dzsesszdob szakán diplomázott kitűnő eredménnyel. Már pályája elején lehetősége volt a hazai dzsesszélet legkiemelkedőbb alakjaival játszani. Többek között Pege Aladárral, Binder Károllyal, Birta Miklóssal és a Stúdió 11-gyel. Állandó vendége az évente megrendezésre kerülő dobos fesztiváloknak. Napjainkra elismert, közkedvelt előadóvá vált, akit szívesen hívnak különböző műfajú együttesekbe.

2000 decembere óta a Djabe dobosa. Egyszerre dinamikus és muzikális játéka a legjobb alapot biztosítja a Djabe hangzásának. Sipos András halála óta ütőhangszerezik is a zenekarban. Külföldi fesztiválok alkalmával a legnagyobb világsztár dobosok is őszinte elismeréssel nyilatkoztak Szilu teljesítményéről. 2008-ban megkapta a Magyar Ütőhangszeres Kultúráért Alapítvány „Arany Dobverő Díj”-át.

A Djabe mellett állandó tagja Nagy János triójának, a Full Playback együttesnek.

. . .


Kovács Zoltán
billentyűs hangszerek


1973-ban született Egerben. Alap és középfokú tanulmányait már Győrben végezte.
A budapesti Liszt Ferenc Akadémiát 1998-ban fejezte be. Klasszikus zeneszerzés és zongora tanulmányok mellett 13 éves kora óta foglalkozik dzsesszel.

1997. óta tagja a Tea zenekarnak. A Friderikusz és a Luxor Show-n kívül számos jazz, pop, könnyűzenei darabok és hangszerelések valamint TV és színházi produkciók zenéi fűződnek a nevéhez. 2000 decemberében csatlakozott a Djabe zenekarhoz. Kovács Ferenc trombitás, hegedűs mellett a zenekar kiemelt szólistája, aki eddig 37 országban ejtette bámulatba a közönséget zseniális játékával. A Djabe koncerteken szóló zongora betéteiben gyakran kalandozik klasszikus hangzások felé is, amely mindig üdítő színfoltja az előadásoknak. Steve Hackett, a Genesis gitárosa, aki rendszeres közreműködője a Djabe koncerteknek, a legnagyobb elismeréssel nyilatkozott Kovács Zoltán játékáról.

Aktív zenészi pályája mellett zenepedagógusi munkát is vállalt Győrben.





Back  Top




- MAHASZ
- Abbey Road
- Steve Hackett
- Gramofon